Kaj pomeni roh bau gradnja hiše?
Razvoj tehnologije in novih vrst materialov je prispeval k razvoju novih metod gradnje in vrst domov. Na primer, montažne hišice so razmeroma nov izum, ki postaja vse bolj priljubljen. Poleg njih so danes priljubljene tudi mobilne hišice, ki niso stacionarne, temveč jih je mogoče seliti z ene lokacije na drugo.
Kar zadeva montažne hišice, je uvedba te nove vrste gradnje privedla do razvoja različnih metod njihove izdelave. Na primer, obstaja metoda “roh bau” gradnje, ki investitorjem omogoča popolno personalizacijo njihovega novega doma, ter gradnja “ključ v roke”, pri kateri prihodnji lastnik ne potrebuje sodelovati v projektu, ampak se samo vseli v že dokončan dom.
Kaj je roh bau in katere vrste obstajajo?
Roh bau je tradicionalen način gradnje hiše oziroma stopnja dokončanosti del na določenem objektu. Ime te vrste gradnje izvira iz nemških besed ‘roh’, kar pomeni surovo, in ‘bau’, kar pomeni gradnja. Tako ta način gradnje zajema samo groba dela na objektu.
Ta metoda gradnje hiše se deli na tri kategorije oziroma stopnje dokončanosti del: nizki, srednji in visoki roh bau.
- Nizki roh bau vključuje dela na temeljih hiše, torej zemeljska in gradbena dela.
- Srednji roh bau zajema nizki roh bau z dodatkom izdelave strehe hiše ter kleparska dela na celotnem objektu.
- Visoki roh bau vključuje gradnjo zunanjih in pregradnih zidov v hiši, izdelavo fasade, vgradnjo zunanjega stavbnega pohištva, notranjih vrat, izvedbo inštalacij itd.
Na objektu, zgrajenem po metodi roh bau, so opravljena samo groba dela brez kakršnih koli notranjih del. Investitorje od vselitve v dom ločijo vsa notranja dela, kot so talne in stenske obloge, sanitarna oprema in pohištvo.
Kateri drugi načini gradnje obstajajo?
Poleg gradnje roh bau pri izgradnji montažnih hišic obstaja tudi metoda gradnje ključ v roke. Gradnja ključ v roke vključuje večino del na objektu, kot so dela na temeljih, strehi, kleparska dela, pregradni zidovi, fasada, zunanje in notranje stavbno pohištvo, inštalacijska dela, keramičarska dela, talne in stenske obloge ter urejanje okolice. Ta način gradnje v osnovi zajema vsa dela, razen opremljanja hiše s pohištvom, kar pa se lahko dodatno dogovori z izvajalcem glede na želje investitorja.
Izvajalec del in investitor se dogovorita o ceni in trajanju projekta, po končanih delih pa se investitor lahko takoj vseli v svoj novi dom. Seveda, če opremljanje hiše s pohištvom ni bilo vnaprej dogovorjeno, mora kupec to urediti sam.
Pri obeh načinih gradnje je treba pred začetkom del pridobiti gradbeno dovoljenje, da so dela zakonita. To dovoljenje lahko pridobite sami ali pa vam pri tem pomaga inženir, ki je izdelal projekt hiše, na podlagi katerega se gradbeno dovoljenje izdela. Po končanih delih je treba pridobiti še uporabno dovoljenje, da se lahko brezskrbno vselite v svoj novi dom.
Kakšne so prednosti in slabosti roh bau gradnje hiše?
Roh bau gradnja, v nasprotju z načinom gradnje ključ v roke, lahko traja precej dlje, še posebej, če se za različna dela izberejo različni izvajalci. Vendar pa ta način gradnje omogoča nadzor nad deli, za razliko od gradnje ključ v roke, kjer investitor prevzame že dokončan objekt.
Gradnja po sistemu roh bau je precej cenejša od gradnje ključ v roke. Poleg tega so bodoči stanovalci že seznanjeni s stanjem gradbišča ter z vsemi inštalacijami in morebitnimi nepredvidenimi situacijami ali težavami v prihodnosti. Pri roh bau gradnji investitor prav tako ni zavezan plačati celotnega projekta naenkrat, temveč plačuje posamezne faze gradnje. Cena oziroma način plačila je pogosto ključni dejavnik, ki vpliva na odločitev investitorja za določen način gradnje.
Na koncu vsak način gradnje najde svoje kupce, saj se posamezniki odločajo glede na svoje želje in zmožnosti. Najpomembnejše je, da se vloženi denar obrestuje in da se lahko brezskrbno vselite v svoj dom sanj.